Çocukların beslenmesinde zengin bir besin kaynağı olan bal önemli bir yere sahiptir. Bal çok iyi bir besin ve enerji kaynağı olmasının yanı sıra tedavi edici özelliklere de sahiptir.

Bal zengin bir besin kaynağı olmasının yanı sıra sindirim sistemi rahatsızlıklarında, solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir. Ayrıca balın sakinleştirici etkisi olduğu da bilinmektedir. Koyu renkli balların kan yapıcı özelliğinin açık renkli ballara göre daha fazla olduğu bilinmektedir. Ancak bal bir yaşından küçük bebeklerde bal tüketimi önerilmemektedir.

Çocuklar için balın önemi nedir? Balın zeka gelişimine katkısı var mıdır? Hangi yaştan itibaren bal yedirilebilir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan anlatıyor.

Çocuklarda balın önemi nedir?
Özellikle gelişme çağındaki çocuklar yüksek oranda karbonhidrat gereksinimi duyarlar. Günlük kalori gereksinimlerinin %55-60’’ı karbonhidrattan sağlarlar. Bal karbonhidrat açısından çok zengin bir besin olduğu için özellikle bu ihtiyacı karşılama için önemlidir. Ayrıca anında kana karıştığı için yüksek düzeyde enerji vermektedir. Çocuğa günde 2 tatlı kaşığı bal yeterlidir. Balı sütle karıştırarak ya da ekmek üzerine özellikle peynirle beraber verilmesi faydayı arttırır. Peynir kandaki şekeri düzenlediği için ballı beraber daha iyi beslenme sağlar.

Balın zeka gelişimine katkısı var mıdır?
Bal içerdiği zengin karbonhidrat düzeyi ve verdiği yoğun enerji ile birlikte düzenli tüketim halinde zeka gelişimine katkısı vardır. Organlar gün içinde enerjiye muhtaçtırlar. Özellikle beynimiz için bu gereksinim daha fazladır. Bal da bu enerji oluşumunda büyük yarar sağlamaktadır.

Hangi yaştan itibaren bal yedirilebilir?
Bebeklerde 6 aydan önce kesinlikle bal tüketimi yapılmamalıdır. Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden bu tip alerjen besinler verilmemelidir. Eğer anne ya da babada bal alerjisi varsa bal aynı şekilde bal verilmemelidir. Bir yaşından itibaren çocuklara azar azar ve kontrollü şekilde bal verilmeye başlanması uygundur.

Çocuklara günde ne kadar bal yedirilebilir?
Gelişme çağındaki çocuklara sabah kahvaltısında veya öğlen 2 tatlı kaşığı bal yeterlidir. Geceleri ballı süt veriliyorsa çocuğun mutlaka dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Çünkü tatlı bir besin olan bal gece çocuğun diş minelerini çürütebilmektedir.

Balın çocuk için zararı var mı?
Gereğinden fazla bal tüketimi vücutta karbonhidrat miktarının normalden yukarı çıkmasına sebep olur. Bu da eğer çocuk fazla hareket etmiyor ise yağ birikimine sebep olarak kilo problemine yol açar. Günde 2 tatlı kaşığından fazlası olumsuz neticelere yol açabilir.

Çocuklarda hangi tür ballar tercih edilmeli?
Piyasa da çok çeşitli türde ballar satılmaktadır. Çiçek balı,anzer balı,kestane balı gibi. Önemli olan balın doğal olmasıdır. Bitki örtüsü geniş olan ve buradaki çiceklerin polenlerinden beslenen arıların balı daha etkilidir. Bal çeşitleri arasında enerji ve karbonhidrat seviyesi bakımından büyük farklılıklar yoktur. O yüzden çocuğun sevdiği tip balın verilmesi daha uygun olacaktır.